Pracownia Toreb Skórzanych DUDO
ul. 17 Stycznia 133, 64-400 Międzychód, tel. 504244995,
NIP: 5951300796, e-mail:dudo@dudobags.com


100% SKÓRA
W tym miejscu naszej strony chcielibyśmy wtajemniczyć Was nieco w świat skóry i skrótowo opowiedzieć o  jej rodzajach oraz o sposobach jej konserwacji. Bez względu na fakt, czy zastanawiasz się nad zakupem naszej torby czy też nie, zachęcamy do przeczytania tego krótkiego tekstu. Dostarczy Ci informacji czym kierować się przy wyborze torby, jakiej skóry szukać, a jakiej unikać.

RODZAJE SKÓR :


Czy zastanawialiście się czasem dlaczego jedną parę skórzanych butów nosimy wiele lat, a inna także skórzana zaledwie po roku ląduje w najlepszym wypadku w szafie i chcemy o niej jak najszybciej zapomnieć? Podobnie może być z torbą skórzaną. Dlaczego tak się dzieje przecież obie są skórzane i teoretycznie powinny mieć przybliżoną wytrzymałość i powinny ładnie się zestarzeć?!?  
Zdecydowanie o tym, jak będzie wyglądała torba skórzana po roku użytkowania, świadczy rodzaj użytej do jej produkcji skóry. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych rodzajów skór i nawet dla osoby, która „zna się na rzeczy” nie jest łatwo wskazać jednoznacznie najlepszą skórę.
Pamiętaj, że podstawową skórą wykorzystywaną w kaletnictwie ze względu na najlepsze właściwości (głównie wytrzymałość, elastyczność i zapach)  jest skóra bydlęca (krowia) i właśnie na niej się skupimy. Biorąc pod uwagę nasze doświadczenie, skór pozyskiwanych z innych zwierząt nie polecamy.
Jakość skóry bezpośrednio wiąże się z  procesem jej garbowania. Garbowanie skóry polega w pierwszej kolejności na jej oczyszczeniu i tym samym zatrzymaniu procesów gnilnych.  Kolejnym etapem jest wtłoczenie do skóry nowych tłuszczy, które pozwolą zachować skórze miękkość i elastyczność przez kolejne wiele lat.  Ten etap decyduje właśnie o jakości skóry – w dużym skrócie im więcej wśród wtłaczanych na nowo do skóry garbników pochodzenia roślinnego (korzenie, liście, kora), a mniej chemicznego tym skóra jest lepsza jakościowo.


Najszlachetniejsza ze skór jest wykonana tymi samymi środkami, jakimi czyniono to od wieków. Garbowanie roślinne oznacza użycie garbników wyłącznie pochodzenia roślinnego. Tą formę garbowania stosuje się przy najbardziej luksusowych  skórach kaletniczych. Ich indywidualną cechą jest charakterystyczne skrzypienie i dobra przepuszczalność powietrza. Przykładem skóry wyprawy roślinnej jest skóra typu Buffalo oraz skóra juchtowa.  Jeśli szukasz toby z najwyższej półki, która pięknie się zestarzeje to polecamy ten rodzaj skóry. Jej jedynym minusem jest wygórowana cena.    Jest to wysokogatunkowa, miękka skóra, delikatna w dotyku, ale zarazem
bardzo wytrzymała, o pięknej, wyraźnie widocznej fakturze (zachowuje naturalny rysunek skóry) najczęściej wyprawy roślinno-chromowej. Na jej fakturze można znaleźć mniej lub bardziej widoczne naturalne znamiona, delikatne zmarszczenia i blizny. W miejscu ubodzenia krowy, zadrapania kolcem krzewu, czy drutu, ugryzienia lub znakowania kolor ma mocniejszą barwę i odrobinę się odznacza. Można również zobaczyć całe włókno przebiegające przez surową skórę w formie żył.  Jeśli szukasz torby wytrzymałej, odpornej na warunki atmosferyczne, wymagającej prostej i niezbyt częstej konserwacji to polecamy ten rodzaj skóry jako najlepszy. Oprócz typowej skóry licowej występują także skóry licowe matowe, półmatowe, lakierowane, olejowe.To zwykle dość gruba skóra, elastyczna i wytrzymała. Jest bardzo odporna na ścieranie oraz zmienne warunki atmosferyczne. Powstaje w złożonym procesie garbowania, moczona w naturalnych gorących olejach. Jej cechą charakterystyczna jest nierównomierny kolor i efekt przenikania się ciemniejszych i jaśniejszych odcieni danego koloru. Dzięki dużej zawartości tłuszczów jest wysoce wodoodporna. Odpowiednio pielęgnowana bardzo ciekawie i oryginalnie się starzeje. Przykładem tego rodzaju skóry jest skóra typu pull-up oraz crazy horse.  Nubuk jest skórą licową, której lico jest delikatnie szlifowane w celu uzyskania efektu zamszu, ale nie pozbawia ono skóry lica całkowicie, co zapewnia skórze wytrzymałość. Nubuki posiadają piękną strukturę oraz są przyjemne i ciepłe w dotyku. Ich niepowtarzalną cechą jest to, że po delikatnym dotyku naszą dłonią, bądź jakimś przedmiotem, pozostawiamy na niej ślad, przetarcie. Ten rodzaj skóry polecamy osobą ceniącym oryginalność, naturalność i ciepłość w dotyku.  Pamiętaj, że skóra ta wymaga stałej konserwacji i czyszczenia.Naturalne skóry w garbarniach poddawane są procesowi tzw. dwojenia czyli rozcinania na grubość - w efekcie otrzymuje się skórę licową (naturalna warstwa zewnętrzna) oraz dwoinę (warstwa spodnia). Bez dwojenia skóra w większości przypadków byłaby zbyt gruba, aby wykonać z niej torbę. Skóry tego typu uważane są za skóry słabsze i gorsze jakościowo od skór licowych. Jednak obecnie dzięki coraz to lepszym procesom garbowania bywają rodzaje dwoin bardzo zbliżonych wytrzymałościowo do skór licowych.  Jeśli szukasz niedrogiej torby skórzanej to polecamy.Skóry zamszowe to skóry, których lico zostało usunięte, a powierzchnia wyszlifowana. Wymagają stałej konserwacji oraz częstego czyszczenia. Ze względu na doskonałą przepuszczalność powietrza cenione  w branży obuwniczej. Z naszego punktu widzenia ze względu na łatwość zabrudzenia oraz trudność w czyszczeniu nie polecamy. Skóry tego typu,  mają tendencje do barwienia.Nie ma ona części licowej. Jest dość gruba, miękka, o charakterystycznym krótkim włóknie, chłonna i najczęściej barwiona. Wymagają częstej pielęgnacji jest dość ciężka. Polecamy osobą ceniącym miękkość w dotyku.  Mając na uwadze nasze torby nie polecamy tego rodzaju skóry.


Skóra mielona

Powstaje ze zmielonych odpadów skóry. Skóra tego typu należy do bardzo słabych skór, nie jest odporna na ścieranie, przeważnie posiada tłoczone sztuczne lico. Nie polecamy!


Powyższa klasyfikacja jest naszą subiektywną oceną. Proszę pamiętać, że oceniamy skórę wyłącznie z punktu widzenia produkcji naszych toreb.


KONSERWACJA SKÓRY

SKÓRA w trakcie obróbki w garbarni zostaje odpowiednio spreparowana z wykorzystaniem wielu substancji nawilżających, które nadają jej miękkość i elastyczność. Wraz z upływem czasu  konieczne staje się ich uzupełnianie. Torba skórzana poddawana jest działaniu kilku szkodliwych czynników takich jak: nasłonecznienie, deszcz, mechaniczne ścieranie, a także wpływ soli zawartych w pocie ludzkim.  Skóra wygarbowana nie ma zdolności do regeneracji tak jak żywa tkanka więc należy jej w tym pomóc.

Kluczową sprawą jest systematyczne stosowanie środków pielęgnacyjnych. Zarówno podczas upalnego lata jak i w okresie zimowym, kiedy torba wystawiona jest na działanie mrozu i śniegu, a także podczas deszczowych dni, warto często ją konserwować. Co prawda, jest to czasochłonne, ale pomaga zapewnić optymalną ochronę przed wilgocią i pozwoli cieszyć się idealnym stanem torby przez długi czas.
Wszystkie środki należy najpierw przetestować w najmniej widocznym miejscu torby. Środki ochronne zawierają różne substancje chemiczne i nigdy nie wiemy, jak skóra na taki środek zareaguje. Szansa na jakiekolwiek działania niepożądane jest wprawdzie niewielka, niemniej warto uprzednio wykonać test, zwłaszcza w przypadku, gdy na torbę wydaliśmy większą sumę pieniędzy.


ZASADY KONSERWACJI I PIELĘGNACJI SKÓRY NATURALNEJ

Skóra licowa,
Zabrudzenia usunąć szmatką lub gąbką zwilżoną w czystej wodzie, nie przemaczać! Pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Na oczyszczoną powierzchnię można nanieść niewielką ilość pasty, kremu lub sprayu(impregnatu) do skór licowych. Delikatnie polerować miękką tkaniną. Nie stosować past samo nabłyszczających! Naturalne skóry przepuszczają powietrze – oddychają, więc odporność na przesiąkanie i działanie innych czynników atmosferycznych można zwiększyć używając past woskowo żywicznych. Jeśli chcemy uzyskać elegancki połysk polecane są pasty w płynie.

Skóra licowa olejowa (crazy horse)
Zabrudzenia usuwamy szczoteczką lub zwilżoną w wodzie szmatką lub gąbką. Po wysuszeniu w pokojowej temperaturze nanosimy odpowiedni środek konserwacji. Idealnym produktem do tego typu skór są preparaty w sprayu do skór licowych, które idealnie zostają wchłonięte przez skórę. Można stosować także specjalistyczne oleje do skór olejowych oraz kremy. Nie stosujemy past i środków nabłyszczających. .

Zamsz, nubuk, welur, dwoina:
Przede wszystkim nie stosować past i kremów! Zabrudzenia delikatnie usunąć zwilżonym płótnem, nie przemaczać! Pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. W celu ożywienia koloru można nanieść specjalny środek koloryzujący do tego typu skór (pianka, spray). Dla zabezpieczenia można nanieść impregnat do tego typu skór, ale należy pamiętać, że bardzo jasne kolory mogą być przyciemnione nawet przez bezbarwne impregnaty. Do pielęgnacji tego typu skóry stosuje się często specjalistycznych szczotek, które znajdziesz w dobrych sklepach obuwniczych.